Предпоставки
Всяка хладилна система работи с точно определено количество хладилен агент. При изправна климатична система с течение на времето е нормално да изтече малко количество хладилен агент. Това води до намаляването на КПД на хладилната машина. Отделно при процеса осмоза се натрупва някакво количество влага през гумените маркучи. Тази влага се поема от филтър дехидратора, който има определен капацитет. Налага се принудително изкарване на влагата в противен случай тя помага за поврежда на компонентите на наяия климатик. При разхерметизиране на системата поради смяна на компонент на хладилната сисстема например компресор, кондензатор или изпарител задължително подменяите филтър дехидратора! Редно е веднъж на две години, а за по старите автомобили всяка година да се обслужва климатика.
Профилактика на климатик
- Евакуиране изтегляне на хладилния агент и маслото от системата, като се претегля и се изчислява загубата.
- Вакуумиране в системата се създава вакуум с абсолютно налягане под 20 mbar с помощта на двустъпална вакуум помпа. При това отрицателно налягане температурата на изпарение на влагата е около 3-4 ̊ С . Настъпва кипене и вакуум помпата постепенно изважда влагата от системата.
- Вакуум тест след вакуумиране на системата, съответно след спиране на вакуум помпата се изчаква определено време, като се наблюдава системата дали задържа вакуума т.е дали е херметизирана. При положение, че системата пропуска се преминава към тест с Азот под високо налягане и локализиране на мястото на теча. Ако вакуум теста премине успешно се приема че системата е херметизирана или е с малки течове, като се преценява на базата на количеството изтеглен хладилен агент дали има минимални течове или по големи такива.
- Зареждане първо се инжектира масло +10 милилитра от стойността на източеното такова , зареждане на UV фосфоризиращ оцветител (по преценка) и естествено хладилен агент. Количеството му се определя от база данни за марката и модела автомобил предоставени от производителя.
- Тест стартира се климатичната система. На базата на високото, ниското налягане и измерената температурата на струята в купето се характеризира работата на климатика. Накрая се проверява за течове по системата с помощта на UV лампа филтриращи очила и фреон-детектор.
С това нашата профилактика на климатик е към края. Ако климатичната система е празна, преди да се зареди се препоръчва тест за течове.